Facebook
Google +

Marketing lokalny oraz reklama lokalna e-biznesu.

   Duża liczba firm zaczyna swoją działalność od zasięgu lokalnego. Może być to dla przykładu ulica, dzielnica, całe miasto, cały powiat/gmina lub nawet całe województwo. Istnieje bardzo wiele metod marketingowych i reklamowych, często nawet darmowych lub wymagających niewielkiego nakładu finansowego, które mogą przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Na wstępie należałoby zacząć od omawiania pozytywnych aspektów posiadania własnej strony internetowej, lecz załóżmy, że zdajesz sobie sprawę z tego, jakie ma to dla Ciebie znaczenie i posiadasz już własną witrynę w internecie. Przejdźmy więc dalej i zobaczmy, czym warto się zainteresować jeśli naszym celem jest zwiększenie popularności Twojej działalności w środowisku lokalnym.

 

Mapy Google i Google+ - Te darmowe narzędzia znają bez wątpienia wszyscy. Każda firma działająca lokalnie powinna znaleźć chwilę czasu na stworzenie własnego profilu. Im bardziej oryginalny charakter posiada Twoja działalność, tym większa szansa, że znajdziesz się na topowym miejscu wyników wyszukiwania Google bez wydawania ani złotówki. Google kilka lat temu zrezygnowało z osobnego prowadzenia wpisów do Map Google i obecnie aby stworzyć swój profil najprostszą metodą jest zarejestrowanie konta Google i stworzenie odpowiednio przygotowanego profilu Google+. Jest to posunięcie, które na prawdę może przynieść Ci wiele korzyści dla lokalnych zapytań w wyszukiwarce i dodatkowo profil taki może odsyłać odbiorcę bezpośrednio do Twojej witryny.

 

 

 

 

Reklama na lokalnych forach internetowych i portalach ogłoszeniowych - Praktycznie każde miasto posiada specyficzne dla siebie fora internetowe, gdzie odwiedzający to głównie społeczność lokalna. Fora tego typu często posiadają specjalne działy, gdzie można zupełnie bezpłatnie opublikować prezentację swojej działalności. To samo tyczy się bezpłatnych portali ogłoszeniowych. Wystarczy drobny research, aby sprawdzić gdzie lokalna społeczność wypowiada się najaktywniej oraz trochę wolnego czasu. Często istnieje też możliwość wykupienia płatnej reklamy w takich miejscach, co może przynieść jeszcze lepsze efekty za stosunkowo niewielką cenę.

 

Reklama w lokalnej prasie - W niektórych regionach nadal są wydawane różnej maści tygodniki ogłoszeniowe, gdzie można za darmo lub wręcz za symboliczną opłatę opublikować swój anons. Jeśli budżet pozwoli warto też rozważyć raz na jakiś czas reklamę w prasie lokalnej. Może się okazać, że wcale nie jest ona taka droga, a taka forma reklamy bez wątpienia, pomimo, że jest ona ściśle ograniczona czasowo, dotrze do bardzo dużej rzeszy społeczności lokalnej. Taka forma reklamy wpływa także bardzo pozytywnie na Twój wizerunek.

 

Kolportaż ulotek - Jest wiele firm świadczących takie usługi odpłatnie. Począwszy od przygotowania ulotki, poprzez jej wydrukowanie aż po kolportaż. Jeśli natomiast trochę pogłówkujesz istnieje szansa, że uda Ci się to zrobić prawie za darmo. Jeśli szukasz oszczędności i na początek nie zależy Ci na papierze laminowanym, kredowym z połyskiem i jakości Full HD, to wystarczy kilka godzin w programie graficznym, średniej jakości drukarka domowa. Wiadomo, że taka ulotka mniej przykuje uwagę klienta niż taka, która została wykonana profesjonalnie, lecz dobre i to na początek. Jeśli chodzi o obniżenie kosztów kolportażu, to zawsze możesz się tym zająć samodzielnie (hello, to żaden obciach) lub przemyśleć rozwiązania oparte np. o barter. Tj. zaprzyjaźnione miejsca, takie jak sklepy prywatne rozdają Twoje ulotki (o ile nie stanowisz dla nich konkurencji) w zamian za rabaty na Twoje usługi.

 

Reklama stacjonarna, billboard - Niestety tutaj jest mało prawdopodobne, że uda się zrobić to za darmo, ponieważ taki rodzaj reklamy wiąże się z przygotowaniem grafiki w wysokiej rozdzielczości, wydrukowaniem jej za pomocą specjalistycznych urządzeń na specjalnym materiale. Dochodzi do tego metalowa konstrukcja stelażu, lub mocowania na istniejącym już budynku. Niemniej, jeśli takową reklamę uda Ci się umieścić w miejscu, które nie będzie wymagało ponoszenia dodatkowych opłat (np. na własnej posesji) to oszczędność będzie na prawdę duża. Można także przemyśleć formę rozliczenia w barterze, jeśli zależy Ci na na prawdę dobrej lokalizacji. Reklama tego typu trafia bardzo dobrze do społeczności lokalnej.

 

Plakaty, ogłoszenia - W każdym mieście znajdziesz miejsca, gdzie możesz bezpłatnie wywiesić swoje ogłoszenie bądź plakat. Jeśli jesteś w stanie samodzielnie przygotować taką formę reklamy to możesz praktycznie bez ponoszenia kosztów dotrzeć do dodatkowych kilkudziesięciu lub nawet kilkuset przechodniów.

 

Konkursy, gratisy, promocje - Takie akcje pozwalają na przyciągnięcie uwagi odbiorcy stosunkowo niskim kosztem. Warto przemyśleć to, aby wyjść do ludzi z czymś od siebie, za co nie będą musieli płacić. Wszelkiej maści konkursy, upominki i gratisy mogą wpłynąć bardzo pozytywnie na postrzeganie Twojej firmy lokalnie. Przykładowo prowadzisz cukiernię. Nie sądzisz, że warto zachęcić przechodniów i wyjść na ulicę aby ich poczęstować i pozwolić im skosztować Twoich smakołyków za darmo? Jeśli im posmakują to istnieje duża szansa, że zostaną Twoimi klientami w przyszłości.

 

Programy partnerskie - Możesz także pomyśleć nad zniżkami dla stałych klientów plus programem partnerskim. Jeśli klient poleci usługi lub produkty Twojej firmy znajomemu, obaj otrzymają rabat. Tutaj pole manewru jest bardzo szerokie i można wymyśleć na prawdę wiele ciekawych i atrakcyjnych dla klientów promocji.

 

Bezpłatna lokalna dostawa, praca u klienta - To prosty a zarazem genialny sposób na zainteresowanie klienta Twoją ofertą.

 

Stałe podnoszenie jakości - Pamiętaj, że to też forma reklamy dla Ciebie. Jeśli rozwijasz swoje kwalifikacje i uprawnienia, dajesz poczucie swoim klientom, że korzystając z Twoich usług lub nabywając Twoje produkty trafili dobrze, ponieważ nie spocząłeś na laurach i stale rozwijasz swoją działalność w związku z czym mogą spodziewać się wzrostu jakości. Dodatkowe certyfikaty mogą jedynie podkreślić Twoje walory.

 

Biuletyny, newsletter - Jeśli Twój klient zapisze się do Twojego newslettera to pozostaniesz z nim w kontakcie i będziesz mógł go poinformować o nadchodzących promocjach i korzystnych ofertach. Być może klient zgodzi się także na podobną formę informowania go o nowościach poprzez SMS itp.

 

Pozycjonowanie strony i reklama AdWords - Warto także przemyśleć wykorzystanie fraz o charakterze lokalnym do pozycjonowania swojej witryny domowej oraz przy reklamach AdWords, dla przykładu "pizza kielce" lub "radca prawny starachowice".

 

Pisząc dziś o większości lokalnych zabiegów marketingowych "nie odkrywamy Ameryki" ani też nie wyczerpujemy tematu. Warto się jednak zastanowić ile z powyższych metod udało Ci się już wdrożyć w życie i jakie korzyści mogłyby one przynieść Twojej firmie?

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu lub prowadzeniu swojego profilu w Mapach Google, masz problemy z reklamą lokalną, lub po prostu masz pytania - nie zwlekaj i skontaktuj się bezpłatnie z nami!

 

 

 
 
 

 

 

Tagi: Profesjonalne tworzenie, pozycjonowanie stron i wykonywanie sklepów internetowych. Hosting, reklama w Google, dla firm, Kielce, Skarżysko, Starachowice, Włoszczowa, Jędrzejów, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz.

Opinie

komboj

Możnaby dorzucić jeszcze kilka sposobów na rozreklamowanie się lokalnie, np. radio :)

karina0362

A czy poczta pantoflowa to także marketing lokalny?

Karolina

Podnoszenie jakości - Moim zdaniem to najlepsza z wymienionych metod. Dobry towat/usługa rozreklamuje się sama. Co nie oznacza oczywiście, że piwinno się pominąć pozostałe...

Wero

Warto spróbować wszystkiego, aby wiedzieć jaki kanał przynosi efekty.

Adam

Marketing lokalny to podstawa... Dla firm działających lokalnie.

Paola

My np roznosimy ulotki i wrzucamy do skrzynek pocztowych na pobliskich osiedlach :)